Skocz do zawartości

Forum.FuturaMed.pl używa ciasteczek. Przeczytaj Polityka prywatności, lub po prostu nasićnij:    ROZUMIEM, zgadzam się z polityką cookies.

Zdjęcie

Miażdżyca aorty piersiowej i tętniak

• Please log in to reply
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 j-pl

j-pl

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 marzec 2012 - 01:14

Moja 73- letnia mam od dłuższego czasu miała nieprzyjemne sensacje w klatce piersiowej: bardzo silne kołatanie serca, tętno ok 120 uderzeń. Początkowo zdiagnozowano niedomykanie płatków zastawki sercowej. Jedna kardiolog u którego rozpoczęła ostatnio leczenie po róznych badaniach, w tym 2 razy Holter, zdiagnozował tętniaka w okolicy serca o wielkości ok.2 cm. Powiedział jednak żeby się nie bać bo nie jest konieczna operacja. Kilka dni temu przy okazji innej choroby lekarz zlecił RTG płuc. Opis mówi o cechach rozedmy płuc oraz o miażdżycy aorty piersiowej. Przeczytałam na tutejszej stronie :

miażdżyca aorty – nie dająca objawów miejscowych w postaci zamknięcia światła tętnicy, jednak dająca duże prawdopodobieństwo oderwania się blaszki miażdżycowej i przeniesienia jej do mniejszych tętniczek (np. w mózgu). Miejscowo paradoksalnie może dojśc do rozszerzenia światła poprzez wytworzenie tętniaka - stanu zagrażającego życiu

Przyznam, że przeraziłam sie bo nie wiem czy lekarz tylko uspokił moją mamę na odczepnego, skoro ma tego tętniaka. Sama nie wiem co o tym myśleć. Proszę o prodę czy należałoby przeprowadzić operację. Zaznaczam, że mama nie pali i je dietetycznie.

Wsparcie forum.futuramed.pl

• Zespół forum.futuramed.pl
Forum utrzymane jest w konwencji LEKARZ RADZI. Zadaj pytanie - NA PEWNO ODPOWIEMY !

#2 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 28 marzec 2012 - 10:35

Rozumiem, że chodzi o tętniaka aorty, a nie serca ?
Jeżeli tak, to kwalifikacja do zabiegu jest pochodną dwóch elementów: obecności objawów tętniaka oraz jego wielkości
Jeżeli występują objawy tętniaka aorty (zobacz - objawy tętniaka), to operacja jest konieczna niezależenie od jego rozmiarów
Jeżeli objawy nie występują, to do leczenia inwazyjnego kwalifikuje się tętniaki aorty piersiowej o średnicy >55mm (aorta wstępująca) i >65 mm (aorta zstępująca)

Co do miażdżycy - zdecydowana większość osób w tym wieku ma miażdżycę aorty i już.

pozdrawiamy
Futuramed.pl

pozdrawiamy

zespół forum.futuramed.pl

#3 j-pl

j-pl

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 07:00

Rozumiem, że chodzi o tętniaka aorty, a nie serca ?
Jeżeli tak, to kwalifikacja do zabiegu jest pochodną dwóch elementów: obecności objawów tętniaka oraz jego wielkości
Jeżeli występują objawy tętniaka aorty (zobacz - objawy tętniaka), to operacja jest konieczna niezależenie od jego rozmiarów
Jeżeli objawy nie występują, to do leczenia inwazyjnego kwalifikuje się tętniaki aorty piersiowej o średnicy >55mm (aorta wstępująca) i >65 mm (aorta zstępująca)

Co do miażdżycy - zdecydowana większość osób w tym wieku ma miażdżycę aorty i już.

pozdrawiamy
Futuramed.pl

Bardzo dziekuję za odpowiedź, własnie wczoraj mama była u swojego kardiologa i powiedział to samo :)
Jestem teraz spokojniejsza :)
Pozdrawiam

• Zespół forum.futuramed.pl
Forum utrzymane jest w konwencji LEKARZ RADZI. Zadaj pytanie - NA PEWNO ODPOWIEMY !

#4 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 02:44

Prosimy gorąco wszędzie polecać nasze forum :)

pozdrawiamy
zespół FuturaMed.pl

pozdrawiamy

zespół forum.futuramed.pl

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników