Skocz do zawartości

Forum.FuturaMed.pl używa ciasteczek. Przeczytaj Polityka prywatności, lub po prostu nasićnij:    ROZUMIEM, zgadzam się z polityką cookies.

Zdjęcie

ASPAT; ALAT

• Please log in to reply
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Klaudia Baraniecka

Klaudia Baraniecka

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 05 grudzień 2011 - 08:21

Witam,
na ostatniej wizycie u dermatologa zostałam skierowana na badania ASPAT; ALAT i BILURUBINE.
Z tego co wyczytałam w internecie mają one związek z wątrobą, nerkami i mięśniem sercowym. W jakim celu dostałam to skierowanie od dermatologa? co związanego z chorobą skóry mogą wykazać te badania?
Z góry dziękuję za odpowiedz

Wsparcie forum.futuramed.pl

• Zespół forum.futuramed.pl
Forum utrzymane jest w konwencji LEKARZ RADZI. Zadaj pytanie - NA PEWNO ODPOWIEMY !

#2 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 06 grudzień 2011 - 09:17

Aspat i Alat są enzymami wątrobowymi, wprost wskazującymi na jej czynność. Podwyższenie Alatu i/lub Aspatu może wskazywać na jej uszkodzenie - w bardzo różnych mechanizmach - polekowe, wirusowe, poalkoholowe, po trujących grzybach i tysiącu innych przyczyn. Nie napisałaś, dlaczego była u dermatologa, dlatego nie mogę powiedzieć, dlaczego zlecił Ci te badania - stawiam, że albo bierzesz jakiś leki doustne i dermatolog sprawdza, czy nie wpłynęły na wątrobę, albo podejrzewa chorobę dermatologiczną połączoną z chorobą wątroby (na przykład będącą jej skutkiem).
Podwyższona bilirubina może świadczyć o zastoju żółci - i tutaj znowu, albo z powodu choroby wątroby, albo z powodu kamicy żółciowej.

Z tego, co piszesz (bardzo ogólnie) - na razie spokojnie poczekałbym na wyniki.

Zobacz też: enzymy wątrobowe

pozdrawiamy

zespół forum.futuramed.pl

#3 pytająca

pytająca

Member

• Members
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 25 maj 2012 - 01:05

Witam, bardzo proszę o informacje dotyczącą wyników mojego męża:

bilirubina całkowita 0,6 mg/dl
ASPAT 14 (zakres referencyjny 38)
ALT 23 (zakres referencyjny 41)

mąż ma bóle w prawym boku i w żołądku. Na usg jamy brzusznej wyszłą nieco powiekszona wątrona, a na gastroskopi bakteria helikobakter.
Czy te bole mogą byc spowodowane istnieniem tej bakteri, chodzi mi takze o bóle nie tylko żoładkowe ale i te kóre czuje w boku, tak jakby okolice wątroby.
Z góry dziękuję.

#4 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 25 maj 2012 - 01:31

Aspat, Alat i Bilirubina są w normie i już
warto byłoby jeszcze dorobić : FA (fosfataza zasadowa/alkaliczna) i GGTP, żeby mieć komplet podstawowych badań wątrobowych
FA i GGTP są wyższe np. przy zastoju żółci z jakiegoś powodu (chociaż wtedy często wyższa jest też bilirubina)

bóle w j.brzusznej są bardzo niecharakterystyczne - równie dobrze mogą wynikać z kamicy nerkowej, być niecharakterystycznymi bólami wyrostka, czy wynikać z choroby serca, zaparć itd
nie wiem, czy mąż miał robione inne badania typu morfologia, CRP (zapalne). kreatynina (nerki), mocz ogólny itp, dlatego nic więcej nie mogę napisać

co do pytanie, czy bóle w prawym boku mogą wynikać z Helicobactera - raczej nie powinny

pozdrawiamy

#5 pytająca

pytająca

Member

• Members
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 25 maj 2012 - 01:41

Dziękuję za expresową odpowiedź.
Tak były wyniki ale tylo morfologia, innych badań maż nie robił.
Nie mam teraz wyników krwi ze sobą ale sprawdzę w domu i napiszę, może to coś pomoże.

#6 pytająca

pytająca

Member

• Members
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 28 maj 2012 - 09:44

Wyniki krwi meża są wporzadku, wszystko w normie.
Ale zapomniałam napisać, że na gastroskopi okazało się że mąż ma przepuklinę rozworu przełykowego przepony.
To tak groźnie brzmi, proszę o pomoc co to takiego, jak to leczyc,badź jakie są konsekwencje.
Oczywiście mąż wybiera się na wizytę do lekarza, ale wiadomo z troski pytam Pana tutaj.
Dziękuję bardzo.

#7 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 28 maj 2012 - 01:49

W normalnej sytuacji przełyk, po przejściu małym otworem w przeponie (mięśniu oddzielającym brzuch od klatki), poszerza się i zamienia w żołądek. Czyli nad przeponą jest wąska rurka (przełyk), pod przeponą duży worek (żołądek). Przepuklina rozworu przełykowego oznacza, że część żołądka wpukla się nad przeponę, i robi się tam taki mały żołądkowy woreczek, a pod przeponą pozostaje główna część żołądka. To może dawać dyskomfort przy przełykaniu, ale raczej nie traktowałbym tego jako czegoś bardzo poważnego. Chyba, że jest to jakaś ogromna przepuklina wymagająca jakiś specjalnych interwencji.

pozdrawiamy

#8 EEEE

EEEE

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 maj 2012 - 06:47

Witam moje ALAT wynosi 15 wartość ref: 0--38, natomiast ASPAT 16 a wartosć ref: 0--40, a wiec jaki jest mój stan?

#9 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 29 maj 2012 - 09:14

oba wyniki są w zakresie normy, więc są prawidłowe
Jaki jest Twój stan ogólny, tego na podstawie dwóch wyników określić się nie da
Te wyniki wskazują na to, że najprawdopodobniej wątroba nie jest uszkodzona, nic więcej

pozdrawiamy

#10 toto1000

toto1000

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 02:42

witam, czy po zjedzeniu dobrych grzybow ale niedogotowanych mozna miec podwyzszone wyniki bo wlasnie dzisiaj odebralam wyniki gdzie alat wynosi 188 a aspat 129 i prawde mowiac bardzo mnie to zaskoczylo?

#11 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 04:18

Wydaje się to mało prawdopodobne (ale nie niemożliwe). Zgłoś się pilnie do lekarza, najprawdopodobniej zleci Ci powtórzenie badań i USG brzucha. Wyniki nie są dramatyczne, ale z pewnością kilkukrotnie przekraczają normę i to wymaga obserwacji. Należałoby sprawdzić, w którą stronę idą badania kontrolne (wzrost ? spadek? utrzymują się) i w zależności od tego podejmować dalsze decyzje (diagnostyka na spokojnie, szpital itp).

Zobacz też : http://wiedza.futura...bilirubina.html

pozdrawiamy

#12 toto1000

toto1000

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 05:24

no właśnie lekarz powiedział mi że najprawdopodobniej to jest zatrucie od grzybów i chciałam się upewnić. Zalecił hepatil i sylimarol i powiedzial ze za dwa tygodnie mam powtorzyc badania i wynik powinien byc ok ale jak bedzie to nie wiem

#13 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 07:47

Jeżeli będziesz czuć się gorzej, powtórz je wcześniej (nawet prywatnie), tak w razie czego.

pozdrawiamy

#14 toto1000

toto1000

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 28 wrzesień 2012 - 10:23

to jeszcze jedno pytanie z mojej strony:) jak długo takie grzyby mogą "psuć" te wyniki??

#15 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 28 wrzesień 2012 - 08:41

OK, to może inaczej
1. czy masz jakieś objawy ?
2. czy miałaś robione też GGTP, FA (fosfataza zasadowa) i bilirubina?
3. co spowodowało, że zrobiłaś badania ?

pozdrawiamy

#16 toto1000

toto1000

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 29 wrzesień 2012 - 08:19

1. brak objawów
2. mialam robione wszystkie badania i tylko te dwa wyszly źle
3. to byly badania do pracy

#17 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 29 wrzesień 2012 - 09:38

Pamiętaj, że to jest tylko luźna rozmowa na forum, która nie może zastąpić porady, a już na pewno nie powinnaś iść do lekarza z tekstem, że "w internecie napisali inaczej, niż Pan Doktor mówił" ;)

Myślę, że są lekarze, którzy zleciliby kontrolę Aspat i Alat 1-2 dni po pierwszym badaniu, żeby zobaczyć tzw dynamikę zmian tych parametrów - jeżeli to jest zatrucie grzybami, to należy sprawdzić czy i w jakim stopniu wątroba się regeneruje/niszczy
I wtedy - jeżeli wyniki spadają, to dobra wiadomość, jeżeli rosną to wymaga być może hospitalizacji i dokładnej oceny problemu. Jeżeli są w miejscu, to do kolejnej kontroli i oceny, czy na pewno przyczyną były grzyby, czy jest to przypadkowe znalezisko do dalszej diagnostyki.
Oczywiście propozycja kolejnej kontroli za 2 tygodnie i stosowania wcześniej leków ochraniających wątrobę jest jak najbardziej właściwa.

Na chwilę obecną, jeżeli czujesz się dobrze, to zakładanie najbardziej pesymistycznej wersji jest mało prawdopodobne

pozdrawiamy

#18 toto1000

toto1000

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 30 wrzesień 2012 - 10:26

wczesniej wspominales o usg brzucha i nie znam sie na tym wiec moje pytanie brzmi co na podstwie tego usg lekarz moze stwierdzic np. czy moze stwierdzic ze to jest zatrucie itp.??

#19 toto1000

toto1000

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 30 wrzesień 2012 - 03:12

jeszcze jedno pytanie czy tabletki VIGOR moga miec wplyw na te wyniki?

• Zespół forum.futuramed.pl
Forum utrzymane jest w konwencji LEKARZ RADZI. Zadaj pytanie - NA PEWNO ODPOWIEMY !

#20 FuturaMed.pl

FuturaMed.pl

Ekspert

• Administrators
  • 199 postów

Napisano 30 wrzesień 2012 - 07:35

USG brzucha jest badaniem obrazowym, obecnie w zasadzie bardzo łatwo dostępnym. Nie służy ono do potwierdzania/wykluczania zatrucia, jego istotą jest "oglądnięcie" miąższu wątroby pod kątem ewentualnych zmian typu: stłuszczenie, zwłóknienie, marskość, ewentualne naczyniaki, guzy itp, oglądnięcie pęcherzyka żółciowego, czy nie ma w nim kamicy oraz oglądnięcie innych narządów: nerek, śledziony, naczyń w j.brzusznej, pęcherza moczowego.
USG brzucha w Twoim przypadku byłoby traktowane jako takie badanie przesiewowe, podobnie jak badania, które robiłaś do pracy - nie spodziewamy się niczego konkretnego, chyba że coś wyjdzie, wtedy poszerzymy diagnostykę (właśnie poszerzeniem diagnostyki nieprawidłowych parametrów wątrobowych jest USG brzucha)
Biorąc pod uwagę, że reszta wyników (FA., GGTP, bilirubina), jak twierdzisz, jest w porządku, spodziewam się raczej prawidłowego obrazu wątroby.

Co do tabletek VIGOR - nie sądzę, żeby miały wpływ na Twoją wątrobę aż w takim stopniu, żeby zepsuć wyniki.

pozdrawiamy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników